Basından Haberler

Ağzımın Tadı
 
İlk pideci önerim İstanbul Ümraniye’den :)
Ümraniye Karadeniz’den İstanbul’a göç etmiş vatandaşların yoğunlukla yaşadığı bir semt. Bunun sonucunda da buralarda bolca Karadeniz yemekleri yapan lokantalara, pidecilere rastlamak mümkün. MÇC Lider Pide’de aslen Trabzonlu olan Zor kardeşlerin işletmekte olduğu bir pideci. Lider Pide’yi 1991’de kuran Ahmet Zor’un ölümünün ardından oğulları Melih, Cemil, Çetin Zor kardeşler işletmeye devam etmiş. MÇC ismi de bu 3 kardeşin isimlerinin ilk harflerinden geliyor.
 
Kaynak: http://agzimintadi.blogspot.com/2007/10/lider-pide.html
 

 
Mekanist.net
 
Karadeniz’li için en has pidenin İstanbul’da ki tek adresi 14 Nisan 2011 :)
Herhangi bir Karadenizli’ye sorun, en iyi pide nerde yenir diye? Cevap işte burası. Özellikle pazar günleri kahvaltı namına gidilicek yer, Trabzon peynirlisini ısmarlayın, içine yumurta sarısı kırdırın ve bol yağlı diyin… Günün ileriki saatlerinde içiniz kocaman bir su tankına dönüşsede damağınızda hala sabah ki yediğiniz pidenin lezzeti olacaktır. Kapalı kıymalısı da güzel, kavurmalısı da fena değil ama biraz kuru gibi. En güzeli peynirlisi ya da kıymalısı….
 
Kaynak: http://www.mekanist.net/istanbul/restoran/lider-pide 
 
 

 
Dobişko  
 
Lider Pide’ye gittiğinizde çatal bıçak istemeyin 😉
Bir önceki gidişimde yer bulamadığımız için uzunca süre dışarıda beklemiştik ama çevre binalarda ek yerler kiralanarak kapasite artırılmış. Öğle saatlerinde müşteri sayısı pik yaptığından yetersiz otopark kapasitesi de ciddi bir sorun teşkil ediyor.
 
 
 

 
FeşMekan
 
6 Ekim 2010 birçok ünlü ve iyi denen pideci de yedim.. ancak LİDER in kavurmalı-yumurtalı kapalı pidesinin tadını hiç birinde bulamadım. Rakipsiz bence.. ustaların eline sağlık :)
 
 

 
Anadolu Gurme
 
Karadeniz usulü pide yapan mekanların en ünlüsü herhalde Lider Pide’dir. Bunda tabi ki daha çok Karadenizli vatandaşlarımızın yaşadığı Ümraniye’de ve de İstanbul’da  olmalarının etkisi büyük.
 
1991 yılında açılmış. O günden bu güne şöhreti dilden dile yayılmış.
 
Benim buraya gidişim tamamen bir tesadüf eseri. Öyle ya, Ankara’da yaşayıpta İstanbul’a gidince Karadeniz Pidesi  yemek çok normal bir durum değil. Bafra’da Alış Pide varken, Samsun’da Hasan Kuru varken olmadı Kukul Pide varken sen git İstanbul’da balık yerine pide ye.
 
O gün balık için sözleşmiştik. Ancak program aksayınca otele giderken Lider Pide’nin önünden geçtik. İçerinin kalabalıklığını, ayrı ve dolu bir otoparkı da görünce “denemeli” dedim.
 
Pide tezgahı gayet temiz. Önündeki dolaplardaki malzemeler hep Trabzon etiketli. Kararımızı verdik.
 
Pideleri tam Karadeniz işi. Hamur dolgun, porsiyonlar ve tereyağı bol. Ancak ekibi buraya yönlendiren, yemek işi  benden sorulur diyen ben çok büyük bir hata yaptım. Karadeniz süt ürünleri benim damak tadıma göre biraz tuzlu oluyor. Bol tereyağı üzerine kaşar bir de kavurmalı söyleyince pideyi yiyemedim. O kadar tuzluydu ki anlatılır gibi değil.
 
Ama porsiyonlar o kadar büyük ki arkadaşımın kuşbaşılısı  ikimize de yetti. Lezzeti gayet yerinde. Et nefis.
 
Ancak gördüğüm bir başka sıkıntı da mekanda bıçak olmaması. Misafirlerimde yabancı olunca anlatamadım. Pideler küçük olsa ya da bölünüp masaya gelse olurmuş. Ancak söyle düşünün çok açsınız, önünüze nefis kokan üzeri bol tereyağlı bir pide koyuyorlar. O kadar sıcak ki, tutamıyorsunuz. Büyük olduğu için ısıramıyorsunuz da… Aç aç, soğumasını beklemekten başka çareniz yok.
 
Halbuki bir bıçak olsa masada, kesip kesip yeseniz… Daha da iyi olabilirmiş. Masaya bıçak koymak mekanın otantikliğini bozmazmış gibi geldi bana. Yorum sizin.
 
Adres: Tepeüstü Mahallesi  Poyraz Caddesi No:17 Ümraniye İstanbul
 
Telefon: 0 216 526 63 61
 
 

 
Gezi Yorumları
 
İlk pideci önerim İstanbul Ümraniye’den. Ümraniye Karadeniz’den İstanbul’a göç etmiş vatandaşların yoğunlukla yaşadığı bir semt. Bunun sonucunda da buralarda bolca Karadeniz yemekleri yapan lokantalara, pidecilere rastlamak mümkün. MÇC Lider Pide’de aslen Trabzonlu olan Zor kardeşlerin işletmekte olduğu bir pideci. Lider Pide’yi 1991’de kuran Ahmet Zor’un ölümünün ardından oğulları Melih, Cemil, Çetin Zor kardeşler işletmeye devam etmiş. MÇC ismi de bu 3 kardeşin isimlerinin ilk harflerinden geliyor :)